Czym jest Qwen3.8-Flash-Next

Qwen3.8-Flash-Next to model zespołu Qwen z Alibaby, wydany 26.08.2026. Producent przedstawia go jako zapowiedź architektury Qwen4 wg źródła. Najważniejsze cechy:

  • 125 mld parametrów w architekturze MoE, z czego na token pracuje tylko 6 mld. Dla porównania: GLM 5.3 Flash — 18 mld, DeepSeek V4 Flash — 13 mld. Stąd prędkość: przy każdym tokenie trzeba przeczytać z pamięci najmniej wag.
  • Do tego 51 mld parametrów w tablicy n-gramów i 4 mld w głowicy MTP — razem ok. 180 mld na dysku.
  • Gated DeltaNet i Qwen Sparse Attention; 512 ekspertów, z których na token pracuje 10 plus 1 wspólny; 48 warstw.
  • Multimodalny (obraz, wideo); okno 262 144 tokenów, do 1 mln przez YaRN.
  • Licencja qwen-community-1.0 — nie Apache 2.0 jak wcześniejsze Qweny (szczegóły niżej).

Z czego składa się Qwen3.8-Flash-Next

parametry wg producenta · ok. 180 mld na dysku łącznie

125B MoE
51B n-gramy

■ eksperci MoE · ■ tablica n-gramów · ■ głowica MTP (4B)

parametry aktywne na token — mniej = szybciej na GB10

Qwen3.8-Flash-Next
6B
DeepSeek V4 Flash
13B
GLM 5.3 Flash
18B

Tablica n-gramów: 51 mld parametrów, z których na token potrzeba 16 wierszy

Najciekawsza nowość architektury. Na drugiej warstwie model ma tablicę z 20 mln bigramów i trigramów (PLE). Przy każdym tokenie potrzebuje z niej tylko 16 wierszy — dlatego tablica nie musi leżeć w pamięci karty. Może siedzieć w zwykłej pamięci procesora, a nawet na dysku NVMe. To właśnie pozwala zmieścić model w mniejszej pamięci, niż sugerowałaby liczba parametrów.

Ile tablicy potrzeba na jeden token

schemat poglądowy, liczby wg producenta

20 000 000

wierszy w tablicy (bigramy i trigramy)

na token

16

wierszy — można je czytać z RAM albo z dysku NVMe

Czy Qwen3.8-Flash-Next zmieści się lokalnie? Warianty wag

Rozmiar wag a pamięć DGX Spark

rozmiary jak podają źródła · │ 128 GB — jedna jednostka · │ 256 GB — dwie

BF16
335 GiB
FP8
173 GiB
NVFP4 · nasze
124 GB
Wariant wagRozmiar2× 128 GB
BF16335,28 GiBnie
FP8172,78 GiBtak, ciasno
NVFP4 (NVIDIA) nasze124 GB = 76 GiB wag + 47,7 GiB tablicy n-gramówtak, z zapasem
GGUF (Unsloth, AtomicChat)różneistnieją — nie testowaliśmy

Karta modelu NVIDII wymienia oficjalnie tylko karty B200 i B300 — to, że checkpoint NVFP4 działa na GB10, wiadomo z niezależnych wdrożeń, w tym naszego. Według autora przepisu tonyd2wild model działa też na jednym DGX Spark (tablica n-gramów czytana z dysku) z prędkością 43,9 tok/s wg źródła. Tej konfiguracji nie mierzyliśmy.

Jak uruchomiliśmy Qwen 3.8 na DGX Spark

Klaster ten sam co przy DeepSeek V4 Flash i GLM 5.3 Flash: dwie jednostki połączone kablem QSFP56 200 Gb/s, model dzielony na dwie (tensor parallel = 2), obok czat, brama API i agenci. Metoda pomiaru też ta sama. Szczegóły sprzętu: klaster DGX Spark.

W odróżnieniu od GLM Qwen działa na czystym vLLM, bez żadnych łatek — wystarczyła wersja nightly z 14.09. Oficjalny obraz z dnia premiery był za stary: checkpoint NVIDII i MTP wymagały późniejszych poprawek w vLLM.

ElementNasze ustawienie
Checkpointnvidia/Qwen3.8-Flash-Next-NVFP4, ok. 62 GiB na jednostkę
Tablica n-gramóww przypiętej pamięci procesora (domyślnie w tym buildzie)
SilnikvLLM nightly z 14.09.2026, bez łatek; --quantization modelopt, --trust-remote-code
gpu-memory-utilization0,70 — przy 0,75 pula rosła do 1,12 mln tokenów, ale prędkość skakała (proza 28–40 tok/s)
SpekulacjaMTP, 3 tokeny (lepiej niż 4)
Kompilacjatorch.compile wyłączony; grafy CUDA tylko przy dekodowaniu
Pamięć podręcznaprefix caching wyłączony; KV w BF16 (FP8 nie działa w tym buildzie)
Równoległość6 rozmów
Parserynarzędzia qwen3_xml, rozumowanie qwen3 — bezsporne we wszystkich źródłach

Wyniki: Qwen3.8-Flash-Next benchmark na DGX Spark

Prędkość generowania

tok/s, mediana z 6 · zmierzone u nas 14.09.2026 · vLLM nightly, NVFP4, MTP 3 · klaster 2× DGX Spark, aplikacje obok

JSON
63,3pierwszy token po 142 ms
kod
57,4pierwszy token po 161 ms
proza
37,9pierwszy token po 152 ms
6 rozmów, każda
34,1łącznie 150,7 tok/s · pierwszy token po 250 ms
  • Pula KV: 700 981 tokenów (2,67 × okno). Po pomiarze zostaje 23,8 / 26,1 GB wolnego — największy zapas z trzech modeli.
  • Start: ok. 8,5 minuty.
  • Zgodność z przepisem. Autor przepisu tonyd2wild mierzył na 40 promptach w 8 kategoriach: proza 37,2 wobec naszych 37,9, kod 56,0 wobec 57,4, JSON 61,9 wobec 63,3. Bardzo bliskie wyniki, mimo aplikacji działających obok — dobry znak, że konfiguracja jest powtarzalna.

Według tego samego źródła (nie mierzyliśmy): na jednej jednostce 43,9 tok/s, w profilu długiego kontekstu na dwóch jednostkach (tablica na NVMe) 35,8 tok/s przy puli ok. 5,87 mln tokenów, a bez MTP i grafów CUDA tylko 15,4 tok/s. Na GB10 MTP więc wyraźnie pomaga — odwrotnie niż ostrzeżenie dla kart H100 wg źródła.

Nowszy vLLM nie znaczy szybszy: vLLM 0.31 o 30% wolniejszy

08.10 sprawdziliśmy tą samą metodą, czy warto przejść z wersji nightly z 14.09 na wydanie vLLM 0.31. Wynik zaskoczył: na tym modelu i GB10 vLLM 0.31 jest o ok. 30% wolniejszy. Przyczyny nie ustaliliśmy — to regresja, nie kwestia ustawień.

vLLM nightly z 14.09 kontra vLLM 0.31

tok/s · zmierzone u nas 08.10.2026, ta sama metoda · ■ nightly, KV BF16 ■ 0.31, KV BF16 ■ 0.31, KV FP8

proza

nightly
38,7
0.31 BF16
27,5
0.31 FP8
27,3

kod

nightly
58,9
0.31 BF16
42,4
0.31 FP8
39,1

6 rozmów naraz, łącznie

nightly
144
0.31 BF16
92
0.31 FP8
90
nightly 14.09, KV BF16vLLM 0.31, KV BF16vLLM 0.31, KV FP8
proza38,727,527,3
kod58,942,439,1
JSON45,344,143,8
6 naraz (na rozmowę / łącznie)33,4 / 14420,1 / 9219,8 / 90
pula KV686 tys.665 tys.1 122 717
igła przy 112K i 225K——6/6

Zmierzone u nas 08.10.2026. Wyniki nightly z tej serii różnią się nieco od pomiaru z 14.09 — to rozrzut między seriami, dlatego porównujemy tylko kolumny z jednego dnia.

Jedna rzecz w 0.31 jest za to naprawdę dobra: pamięć podręczna KV w FP8 „za darmo”. Prędkość taka sama jak przy BF16, a pula rośnie 1,64 raza (nie 2 razy — część warstw na tym nie zyskuje), przy zachowanej jakości długiego kontekstu (igła 6/6). Mimo to zostaliśmy przy nightly z 14.09: 30% prędkości to więcej niż większa pula.

Obrazy i długi kontekst

15.09 wysłaliśmy 10 obrazów w jednej wiadomości. Wszystkie zostały opisane poprawnie, łącznie z drobnym tekstem. Bez namysłu zajęło to 7,9 s (3 063 tokeny wejścia), z namysłem 14 s zmierzone u nas. Długi kontekst sprawdziliśmy na vLLM 0.31 z KV w FP8: igła znaleziona przy 112 i 225 tys. tokenów we wszystkich 6 próbach.

Ciche pułapki

  • torch.compile + porcje po 4096 tokenów = 8–15 tok/s zamiast 53. Według autora przepisu ta kombinacja tworzy też drugą kopię tablicy n-gramów (ok. 24 GB na jednostkę) — u niego skończyło się restartem trzech jednostek DGX Spark wg źródła. Dlatego torch.compile mamy wyłączony.
  • Każdy model ma inny przełącznik namysłu. Qwen czyta enable_thinking, DeepSeek — thinking. Nasza brama API wysyłała tylko jeden z nich, więc przy Qwenie tytuły rozmów wracały puste (model „myślał” przez cały limit 40 tokenów). Teraz brama wysyła oba.
  • gpu-memory-utilization 0,75 kusi większą pulą (1,12 mln tokenów), ale prędkość na prozie skakała wtedy między 28 a 40 tok/s. Zostało 0,70.
  • Nowsza wersja silnika bywa wolniejsza — przed aktualizacją vLLM zmierz, nie zakładaj.

Pułapki wspólne dla GB10 — zawieszanie przy braku pamięci i zła karta RDMA — opisujemy przy DeepSeek V4 Flash.

Licencja: co wolno firmie

Qwen3.8-Flash-Next jest na licencji qwen-community-1.0 (checkpoint NVFP4 dodatkowo na NVIDIA Open Model License). To już nie Apache 2.0 jak wcześniejsze Qweny, i dla firm ma to znaczenie:

  • Użycie wewnętrzne jest zwolnione — gdy ani model, ani jego wyniki nie trafiają do stron trzecich.
  • „Model as a Service” (udostępnianie inferencji innym firmom) albo produkt typu „AI Work Assistant” wymaga osobnej licencji od Qwen przed użyciem komercyjnym — bez progu przychodowego.
  • Obowiązek eksponowania nazwy modelu pojawia się dopiero powyżej 100 mln aktywnych użytkowników miesięcznie albo 20 mln USD miesięcznie.

W praktyce: do pracy wewnątrz firmy Qwen to świetny wybór. Jeśli model ma odpowiadać Twoim klientom, wybierz DeepSeek V4 Flash albo GLM 5.3 Flash na MIT — albo najpierw porozmawiaj z Qwen.

Qwen3.8-Flash-Next na tle DeepSeek V4 Flash i GLM 5.3 Flash

Na tym samym klastrze Qwen najszybciej zaczyna odpowiadać (142–161 ms), przy sześciu rozmowach naraz daje łącznie 150,7 tok/s i zostawia najwięcej wolnej pamięci (24–26 GB na jednostkę). Jako jedyny działa na czystym vLLM bez łatek. DeepSeek V4 Flash szybciej pisze prozę w codziennej pracy (44–53 tok/s), najszybciej wczytuje długie dokumenty i ma licencję MIT. GLM 5.3 Flash z TensorFold najszybciej pisze kod i JSON i ma okno 1 mln tokenów, ale tylko niekomercyjnie. Pełne zestawienie trzech modeli, z wykresami i siedmioma lekcjami z uruchamiania: DeepSeek V4, GLM 5.3 czy Qwen 3.8 na DGX Spark.

Najczęstsze pytania o Qwen3.8-Flash-Next

Czy Qwen3.8-Flash-Next działa na jednym DGX Spark?

Według autora przepisu tonyd2wild tak: na jednej jednostce, z tablicą n-gramów czytaną z dysku, osiąga 43,9 tok/s. Wagi NVFP4 to 124 GB łącznie z tablicą. My uruchamiamy go na dwóch jednostkach i tej konfiguracji jednej jednostki nie mierzyliśmy.

Czy Qwen3.8-Flash-Next można używać komercyjnie?

Wewnętrznie tak — licencja qwen-community-1.0 zwalnia użycie, przy którym ani model, ani jego wyniki nie trafiają do stron trzecich. Udostępnianie inferencji innym firmom („Model as a Service”) albo produkt typu „AI Work Assistant” wymaga osobnej licencji od Qwen przed użyciem komercyjnym, bez względu na przychód.

Czy Qwen3.8-Flash-Next rozpoznaje obrazy lokalnie?

Tak. W naszym teście 10 obrazów wysłanych w jednej wiadomości zostało opisanych poprawnie, łącznie z drobnym tekstem: 7,9 s bez namysłu i 14 s z namysłem, na klastrze 2× DGX Spark, bez wysyłania czegokolwiek do chmury.

Dlaczego przy Qwen3.8-Flash-Next wyłączyć torch.compile?

Według autora przepisu torch.compile razem z porcjami po 4096 tokenów obniża prędkość do 8–15 tok/s zamiast 53 i tworzy drugą kopię tablicy n-gramów (ok. 24 GB na jednostkę) — u niego skończyło się to restartem trzech jednostek DGX Spark. My mamy torch.compile wyłączony.

Czy warto aktualizować vLLM dla Qwen3.8-Flash-Next?

Na GB10 nie zawsze. W naszym pomiarze z 08.10.2026 vLLM 0.31 był o ok. 30% wolniejszy od wersji nightly z 14.09 (proza 27,5 wobec 38,7 tok/s). Zaletą 0.31 jest obsługa pamięci podręcznej KV w FP8: ta sama prędkość i pula 1,12 mln tokenów zamiast 686 tys. Zostaliśmy przy nightly.

Źródła

Stan na 11.10.2026. Wersje vLLM zmieniają się co tydzień — przed aktualizacją zmierz prędkość na swoim sprzęcie. Pomiary to mediany z jednej serii, z aplikacjami działającymi obok.